جهت استعلام قیمت تماس بگیرید

یو بولت

یو بولت

یو بولت چیست؟ یو بولت از انواع بولت‌ های ساختمانی است که شبیه حرف یو می‌ باشد. این بولت در دو سر دارای رزوه است و به آن کرپی هم می‌ گویند که در زبان آذری به معنای پل می‌ باشد. وجه تسمیه آن نیز به علت شباهت داشتن به پل وارونه یا حرف یو است. این بولت در صنایع مختلف کاربرد گسترده‌ ای دارد. در این مقاله به بررسی یو بولت، ویژگی‌ ها و نحوه استفاده از آن می‌ پردازیم.

 

محصولات مرتبط

بولت های صنعتی و ساختمانی

بولت چشمی

آشنایی با یو بولت

گفتیم که یو بولت در شکل ظاهری خود شبیه حرف یو می‌ باشد و به آن U Bolt کرپی هم می‌ گویند. از این بولت‌ ها جهت ساپورت کردن لوله‌ های نفت و گاز استفاده می‌ کنند. نحوه نام گذاری آنها نیز سایز لوله‌ ها می‌ باشد و نام گذاری پیچ و مهره‌ های استفاده شده در این یو بولت ها نیز بر اساس قطر رزوه است. به طور مثال یو بولت سایز ۸ اینچ جهت مهار کردن لوله‌ های سایز ۸ اینچی طراحی و تولید شده‌ اند.

در واقع قطر قسمت داخلی لوله‌ های ۸ اینچی باید مرتبط و مناسب با قطر داخلی یو بولت های دارای سایز ۸ اینچ باشد. لوله‌ ها را نیز طبق سایز قطر داخلی‌ شان نام گذاری می‌ کنند. این نام گذاری بسیار اهمیت دارد، چون در محاسبات مهندسی معمولاً حجم سیالاتی که قابلیت انتقال یافتن از داخل این لوله‌ ها دارند، محاسبه می‌ شود، اهمیت دارد نه قطر بیرونی لوله‌ ها.

قطر بیرونی لوله‌ ها نیز به جنس و نوع فولادی بستگی دارد که در آن استفاده شده است، می تواند ضخامت‌ های متفاوتی داشته باشد. البته امروزه از انواع U Bolt جهت اتصال دادن دیگر قطعات مانند قطعات منحنی، اتصال طناب و سیم بکسل و غیره نیز استفاده می‌ کنند.

 

پارامترهای مهم جهت انتخاب یو بولت

چون U Bolt ها در ابعاد و اندازه و حتی شکل ظاهری تفاوت‌ هایی با یکدیگر دارند، بنابراین باید در خرید و انتخاب آنها دقت داشته و نوع مناسب را انتخاب کنید. پارامترهای اصلی و مهمی که جهت انتخاب U Bolt اهمیت دارند، عبارتند از:

  1. نوع جنس، به عنوان مثال استیل کربن استیل و غیره
  2. ارتفاع
  3. فاصله بین پاها
  4. قطر رزوه
  5. گام رزوه
  6. طول رزوه
  7. قطر مفتول
  8. نوع پوشش
  9. شعاع خم

 

عملکرد U Bolt

عملکرد U Bolt

عملکرد U Bolt به علت ساختار خاص آن در ظاهر مشخص می شود. اما موضوع مهم این است که استفاده کردن از این بولت ها تاثیر بسیار بالایی بر روی سازه‌ ها به ویژه لوله‌ کشی‌ ها دارد. این تکیه‌گاه‌ های کوچک و ساده تاسیسات حیاتی، لوله‌ های بزرگ و کاربردی را به طور ثابتی در جای خودشان نگه می‌ دارند. به طوری که بدون استفاده کردن از یو بولت ها امکان استفاده درست از بسیاری از سازه‌ ها وجود ندارد، چون این سازه‌ ها از ایمنی کافی برخوردار نیستند‌. به طوری که گاهی اوقات حتی ممکن است حوادث مختلفی بروز کند. از یو بولت ها در انواع لوله کشی ها هم استفاده می‌ کنند. نصب کردن آنها بسیار ساده می‌ باشد و تنها کافی است که مهره‌ ها را از دو طرف پیچ جدا کنید ، انتهای پیچ‌ ها را در اطراف سازه قرار داده، به صورتی که بست بتواند سازه را به آسانی در بربگیرد و آن را به طور کامل پشتیبانی کند. در مرحله بعدی مهره‌ها را در قسمت انتهای بیرونی منحنی و همچنین قسمت داخلی پیچ‌ ها قرار دهید. این مهره‌ ها که به محل پشتیبانی نزدیک هستند، سازه را کاملاً سفت و محکم خواهند کرد.

مهره‌ های قسمت بیرونی را نیز باید در قسمت انتهای پیچ و مهره محکم کرده و در نهایت نیز با استفاده کردن از ابزارهای قدرت یا همان آچار آنها را محکم کنید. این نکته مهم را نیز فراموش نکنید که سایز هر کدام از یو بولت ها باید کاملاً متناسب با نوع سازه باشد تا بتوانید به درستی از آن استفاده کنید و این U Bolt بتواند به عنوان یک تکیه‌ گاه موثر و استاندارد عمل کند.

 

نتیجه‌ گیری

در این مقاله U Bolt، نحوه عملکرد و ویژگی‌ های آن را بررسی کردیم. یو بولت ها از انواع بولت های پرکاربرد در صنایع مختلف مانند صنعت لوله کشی هستند که با وجود ظاهر ساده دارای کاربرد گسترده‌ای می‌ باشند، چون شکل آنها شبیه حرف یو است و می‌ توانند قطعات حیاتی، لوله‌ های بسیار بزرگ و غیره را به صورت محکم نگه دارند. در سایت عمران تکنیک بیشتر با یو بولت، نحوه عملکرد، ویژگی‌ ها و مشخصات و طرز استفاده صحیح آن آشنا شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات به سایت عمران تکینک مراجعه کنید.

فهرست مطالب