جهت استعلام قیمت تماس بگیرید

کاربرد رزوه میلگرد در ساخت و ساز

کاربرد رزوه میلگرد

کاربرد رزوه میلگرد در ساخت و ساز چیست؟ چگونه می توان استفاده صحیح و درستی از کاربرد رزوه میلگرد در ساخت و ساز داشت؟ این رزومه ها چه مزیت هایی در ساخت و ساز دارند؟ کاربرد رزوه میلگرد در ساخت و ساز به این شکل است که می توان آن را جهت تقویت بتن به کار برد. میلگردها با وجود داشتن مقاومت فشاری بالا، مقاومت کششی کمی دارند. اما کاربرد آن ها زیاد است و علاوه بر ساخت و ساز در صنایع دیگر نیز استفاده می شوند. در این جا کاربرد رزوه میلگرد در ساخت و ساز را بررسی می کنیم.

 

کاربرد رزوه میلگرد 

کاربرد رزوه میلگرد در ساخت و ساز به این شکل است که به عنوان نوعی تقویت بتن محسوب می شود. رزوه های میلگرد مقاومت فشاری زیادی دارند، اما مقاومت کششی آن ها پایین است، بنابراین اگر در معرض تغییرات دمایی بالا قرار بگیرند، دچار انقباض و انبساط خواهند شد و ترک می خورند.

یکی از کاربردهای مهم رزوه میلگرد در ساخت و ساز افزایش دادن مقاومت حرارتی در ساختمان ها می باشد که در بتن ریزی سقف مطرح می‌ شود. این محصول علاوه بر آن که مقاومت کششی را در بتن سقفی افزایش می دهد، در مواقعی مانند آتش سوزی از ریزش سقف پیشگیری خواهد کرد.

آن چه که در مورد میلگرد و بتن مهم است این است که چه چیزی آن ها را را با یک دیگر پیوند می دهد؟ این جاست که کارایی و کاربرد آج های روی میلگرد مشخص می‌ شود که بر روی میلگردها قرار گرفته اند. این اج ها بتن خیس را به خودشان جذب کرده و سطح تماس میلگرد با بتن را افزایش می دهند، این افزایش موجب استحکام و پیوند بالای میلگرد و بتن خواهد شد. در واقع امروزه کم تر سازه ای را می توانید ببینید که در آن از میلگردهای مختلف استفاده نشده باشد.

 

کاربرد رزوه میلگرد در صنعت ساختمان

 

انواع میلگردو کاربرد رزوه میلگرد در ساخت و ساز

 

میلگردهایی که در ساخت و ساز به کار برده می شوند، انواع مختلفی دارند که از آن جمله می‌ توان موارد زیر را نام برد.

  1. میگرد A1

میلگرد A1 پیوند خوبی نمی تواند با بتن ایجاد کند، به همین دلیل است که نمی توان از آن به عنوان میلگرد حرارتی و مقاومتی استفاده کرد، چون کم ترین مقدار کربن را دارد، پس کمی نرم است و در برابر حرارت استحکام لازم را ندارد. از این نوع میلگرد در خاموت زنی استفاده می کنند.

  1. میلگرد A2

میلگرد A2 کربن بیش تری نسبت به میلگرد A1 دارد، بنابراین نسبت به آن سخت تر است و در عملیات های جوشکاری به کار برده می شود. در خاموت زنی و دیوارهای برشی نیز کاربرد دارد.

  1. میلگرد A3

میلگرد A3 نیز کربن بیش تری نسبت به دو نوع دیگر دارد و سختی آن بالاتر است. کشش و فشار آن نیز در مقایسه با دو نوع دیگر بیش تر است. این میلگرد را در تیرها و ستون ها به کار می برند.

  1. میلگرد A4

میلگرد A4 سخت ترین نوع میلگرد است که می تواند در درگیری با بتن بالاترین سختی و مقاومت را ایجاد کند. در مناطقی که تغییرات دمایی شدید و بالایی دارند، کاربرد بیش تری دارد و در قاب خمشی، دیوار برشی و ستون استفاده می شود.

با توجه به این توضیح کوتاه به این نتیجه می‌ رسیم که انتخاب کردن هر کدام از این میلگردها در واقع باید متناسب با نوع کاری باشد که میلگرد در آن استفاده می شود. مثلا در مناطق کویری که تغییرات دمایی شدیدی دارند، حتماً باید میلگردهای نوع A4 را انتخاب کنید، چون استحکام و مقاومت میلگرد تاثیر زیادی در کارایی و کاربرد آن دارد.

انواع میلگردو کاربرد رزوه میلگرد در ساخت و ساز

 

سخن پایانی

در این مقاله کاربرد رزوه میلگرد در ساخت و ساز را بررسی کردیم. میلگردها انواع مختلفی دارند و آن ها را با شماره های ۱ و ۲ و ۳ و ۴ مشخص می کنند. هر کدام از این میلگردها کاربردهای خاص خودشان را دارند و برای کارهای ویژه ای طراحی و تولید شده اند. با مراجعه به سایت عمران تکنیک می توانید با انواع میلگردها، کارایی میلگردها، نحوه استفاده از آن ها و غیره آشنایی بیش تری پیدا کنید.

فهرست مطالب