جهت استعلام قیمت تماس بگیرید

رول بولت

رول بولت

رول بولت چیست؟ آیا با نحوه استفاده و کاربردهای این رول بولت آشنایی دارید؟ انکر بولت مکانیکی یا همان رول بولت ها قطعاتی فولادی هستند که از یک بدنه استوانه ای پروانه دار یا چاک دار، یک پیچ رزوه‌ دار، مهره و انواع واشر ساخته شده‌ اند. نحوه عملکرد آن ها نیز به این شکل است که ابتدا در داخل سازه بتنی حفره‌ ای به اندازه قطر رول بولت ایجاد کرده و این بولت را با اعمال فشار در داخل حفره قرار داده و با آن همتراز می‌ کنند.‌ در این مقاله به بررسی انکر بولت مکانیکیول بولت، نحوه عملکرد و کاربردهای آن می‌ پردازیم.

آشنایی با رول بولت

گفتیم که رول بولت از جمله محصولات فولادی است که جهت اتصال دادن مصالحی مانند آجر، بتن، سنگ و غیره استفاده می‌ شود. انکر بولت مکانیکی کاربرد زیادی در ساختمان سازی دارد و اگر شرایط نصب صحیح آن رعایت شود، می‌ تواند استحکام اتصالات و ضریب امنیت آن ها را افزایش دهد.

این بولت‌ ها از یک مهره، واشر، پیچ سر مخروطی و استوانه تشکیل شده‌ اند که هر کدام از این قسمت‌ ها در مکانیزم اتصال دادن قطعات نقش مهمی را ایفا می‌ کنند. جهت اتصال دادن ستون‌ ها به سازه بتنی انکر بولت مکانیکی نقش مهمی بر عهده دارد. حتی جهت اتصال دادن سازه‌ های فلزی نیز بسیار مهم است. انکر بولت مکانیکی دارای ابعاد و اندازه‌ های مختلفی است و نحوه عملکرد و شکل آن نیز با توجه به کاربردهای آن متفاوت است، اما اصل هدف از استفاده چنین بولت هایی اتصال دادن برخی از وسایل فلزی به قسمت‌ هایی مانند سقف، دیوار، سقف کاذب، زمین و غیره می‌ باشد.

نحوه عملکرد رول بولت یا انکر بولت مکانیکی 

رول بولت ها اتصالات را با تکیه دادن بر افزایش حجم انجام می‌ دهند. مکانیزم عملکرد آن ها نیز به این صورت است که در ابتدا باید مهره ها به طور دستی یا در اثر وزن قطعات متصل کاملاً سفت و کشیده شوند، سپس در اثر این کشش لوله پروانه‌ ای یا استوانه‌ ای باز خواهد شد.

این اتصال در اثر اصطکاکی به وجود آمده است که بین بدنه انکر بولت مکانیکی و مصالح مورد نظر ایجاد شده است. انبساطی که ایجاد می‌ شود در قسمت انتهایی انکر بولت مکانیکی موجب خواهد شد که این قطعه به تکیه‌ گاه خودش درگیر شود، علاوه بر آن نیروی اصطکاک ایجاد شده، مانع از افتادن یا در رفتن انکر بولت مکانیکی می‌ شود.

 

کاربرد و مزایای استفاده از رول بولت

مزایای استفاده از رول بولت

استفاده کردن از رول بولت مزایایی در پروژه‌ های مختلف و صنایع مختلف دارد که عبارتند از:

 • اطمینان بالا

چون جنس انکر بولت مکانیکی از فولاد است، بنابراین مقاومت خمشی و کششی خوبی ایجاد می‌ کند. به این ترتیب می‌ توان با اطمینان بالایی سازه مورد نظر را با استفاده از آن نصب کرد.

 • نصب و استفاده آسان

نصب کردن انکر بولت مکانیکی تخصص خاصی نیاز ندارد و می‌ توان آن را به سادگی در کوتاه‌ ترین زمان انجام داد.

 • مقاومت در برابر عوامل شیمیایی

جنس فولادی رول بولت در برابر برخی عوامل شیمیایی بسیار مقاوم است و به آسانی دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی‌ شود.

 • عدم آسیب رسانی به مصالح ساختمانی

رول بوت به مصالح ساختمانی هیچ گونه آسیبی وارد نمی‌ کند، بنابراین می‌ توان بدون هیچ گونه سوراخ شدن یا ترک خوردگی مصالح از آن استفاده کرد.

کاربردهای رایج انکر بولت مکانیکی 

از مهم‌ ترین کاربردهایی که رول بولت ها دارند، موارد زیر هستند:

 1. ساختمان سازی، مانند پارتیشن بندی، سقف کاذب، پیش ساخته‌ های بتنی، لوازم بهداشتی ساختمان، ریل گذاری آسانسور، نگهدارنده لوله، مهار داربست و غیره.
 2. صنایع سنگین مانند دکل‌ های مخابراتی، ریل گذاری خطوط راه آهن و جرثقیل‌ های سقفی
 3. ساخت و نصب کردن ماشین آلات
 4. صنایع حمل و نقل مانند نصب دوربین‌ های کنترل ترافیک، نصب علائم رانندگی
 5. صنایع نفت و گاز مانند اتصالات مخازن به زمین
 6. تاسیسات برقی مانند متصل کردن کلمپ ها به دکل

انواع مختلف رول بولت

رول بولت ها یا همان انکر بولت مکانیکی همانند کاربرد گسترده خود، دارای انواع مختلفی نیز هستند که عملکرد آنها با یکدیگر متفاوت است و تحمل وزن متفاوتی نیز دارند:

از جمله انواع این بولت‌ ها عبارتند از:

 1. انکر بولت مکانیکی سقفی
 2. انکر بولت مکانیکی سقفی پروانه‌ ای
 3. رول بولت سقفی هالوکور
 4. انکر بولت مکانیکی سقفی ضربه‌ای
 5. انکر بولت مکانیکی دیواری
 6. انکر بولت مکانیکیHSA
 7. انکر بولت مکانیکیHSL

سخن آخر

عمران تکنیک تولید کننده انواع بولت های صنعتی در ایران می‌باشد که دارای محصولات مختلفی مثل: رول بولت، یو بولت، انواع انکر بولت های سامانی و صنعتی و انواع خم های عصایی و … می‌باشد.

فهرست مطالب