جهت استعلام قیمت تماس بگیرید

تفاوت خم عصایی و خم اشکی چیست؟

تفاوت خم عصایی و خم اشکی چیست؟

تفاوت خم عصایی و خم اشکی چیست؟ آیا با انواع خم عصایی و خم اشکی آشنا هستید؟ آیا خم عصایی و اشکی را می شناسید؟ خم عصایی از آن جایی که ظاهری مشابه با عصا دارد خم عصایی نامیده می شود. این نوع خم ها در سقف تیرچه بلوک ها از پرکاربردترین و مهم‌ ترین آرماتورها هستند. با توجه به همین کاربرد، خم عصایی دارای فروش فراوانی می باشد. در این مقاله به بررسی تفاوت خم عصایی و خم اشکی می‌ پردازیم.

تفاوت خم عصایی و خم اشکی 

برای آن که تفاوت خم عصایی و خم اشکی را متوجه شوید، باید هر دو نوع خم را معرفی کنیم. خم عصایی چون ظاهری شبیه به عصا دارد به این نام معروف شده است و از آن جا که یکی از پرکاربرد ترین و مهم ترین آرماتورها در سقف تیرچه بلوک ها می باشد، فروش و کاربرد گسترده ای پیدا کرده است. محلی که این تیرچه ها بر روی آرماتور ها قرار می گیرند روی بتن و بال پایینی در انواع تیرهای فولادی می باشد.

این مسئله موجب شده است که برای نشیمن فضای کافی نباشد و وقتی که کار بتن ریزی انجام می شود عبور و مرور برای کاربر کمی مشکل باشد. بهترین گزینه جهت حل کردن این مشکل آرماتورهای خم عصایی است، یعنی در قسمتی که تیرچه به تیر اتصال پیدا می کند از میلگرد یا خم عصایی استفاده می کنند. برای این کار حداقل باید حدود ۱۲ سانتی متر از خم عصایی یا میلگرد عصایی به داخل تکیه گاه وارد شود.

 

ویژگی ها ی مدل عصایی

خم عصایی ویژگی هایی دارد و از آن جهت استحکام بهتر و بیش تر ساختمان ها استفاده می شود. جنس آن ها فولاد ضد زنگ می باشد و در برابر زنگ زدگی، رطوبت و خوردگی مقاومت دارد و چون ماده سازنده آن ها فولاد است و وزن سنگین نیز دارد، به راحتی نمی شکند و استحکام آن ها بالا است.

این نوع آرماتورها حفاظت کردن از ساختمان ها را در برابر زلزله و تخریب بر عهده دارند، یعنی وقتی شما از خم عصایی در تیرچه بلوک ها استفاده کرده باشید، اگر به هر دلیلی سازه شما فرو بریزد، سقف آن هرگز به طور کامل فرو نخواهد ریخت.

خم عصایی قابلیت خم شدن را تا حدود ۱۸۰ درجه دارد، یعنی به راحتی شکل پذیر است و خم می شود، اما هرگز نمی شکند، پس می‌ توان آن‌ ها را به اشکال خاصی درآورد.

 

ویژگی ها ی مدل عصایی

 

ویژگی های خم اشکی

خم اشکی کاملاً متفاوت از خم عصایی می باشد. در انتهای خم اشکی یک حلقه قرار دارد. خم اشکی معمولاً در مکان های استفاده می شود که حلقه انتهایی آن به عنوان اهرم یا دستگیره عمل کند. از خم اشکی یا چشمی به عنوان اتصالات ثابت و محکم حلقه نگه دارنده و متصل شدن آن به سازه ها استفاده می کنند.

به خم اشکی یا بولت اشکی، بولت چشمی هم می گویند. از این بولت ها معمولاً زمانی استفاده می شود که قصد داریم زنجیر یا طنابی را با استفاده از این ابزار به سطوح مختلف متصل کنیم. ابعاد آن نیز مختلف است و در اندازه های مختلف در بازار موجود است.

بنابراین می توان گفت که این دو مدل دو ابزار کاربردی کاملا متفاوت هستند که جهت کارهای متفاوتی استفاده می شوند و هر دوی آن ها نیز در کارهایی مانند ساخت ساز مهم و پر استفاده می باشند.

 

ویژگی های خم اشکی

 

سخن پایانی

در این مقاله تفاوت خم عصایی و خم اشکی را بررسی کردیم. در واقع این دو خم با یک دیگر متفاوت هستند و هر کدام از آن ها برای کار ویژه ای استفاده می شوند و در کارهای مختلف از جمله ساخت و ساز می تواند مورد استفاده قرار بگیرند.

یعنی در ساخت تیرچه و بلوک و اجرای استانداردهای لازم در این سازه ها خم عصایی گزینه بسیار مهم و کاربردی است، اما خم اشکی بیش تر به عنوان یک گیره یا دستگیره جهت اتصال دادن ابزارهایی مانند نخ یا طناب به دیگر سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد و هرگز نمی توان این دو را به جای یک دیگر استفاده کرد. برای آشنایی بیش تر با خم اشکی و خم عصایی و تفاوت آن ها به سایت عمران تکنیک مراجعه کنید.

فهرست مطالب