جهت استعلام قیمت تماس بگیرید

انکر بولت صنعتی

انکر بولت صنعتی

انکر بولت صنعتی چیست؟ از این نوع بولت‌ ها چه استفاده‌ هایی می‌ شود؟ آیا با مشخصات و کاربرد انکر بولت صنعتی آشنایی دارید؟ انکر بولت صنعتی نوعی بست است که از آن جهت اتصالات بین صفحات فولادی و سازه‌ ها با بتن، سنگ و دیگر مصالح استفاده می‌ کنند، یعنی یک سر آن ها به داخل قسمت سنگی یا بتنی قرار می‌ گیرد و سر دیگر به صفحات فولادی یا سازه‌ ها اتصال پیدا می‌ کند. این نوع بولت صنعتی نیز دارای ویژگی‌ های خاصی است. در این مقاله انکر بولت صنعتی را بررسی می‌ کنیم.

نحوه اتصال انکر بولت صنعتی چگونه است؟

گفتیم که انکر بولت صنعتی در واقع نوعی بست است که از آن جهت ایجاد اتصال بین صفحات فولادی و سازه‌ ها با سنگ، بتن و دیگر مصالح استفاده می‌ کنند، به این صورت که ابتدا یک سر این بولت‌ ها در داخل سازه‌ های سنگی یا بتنی قرار می‌ گیرد و سر دیگر آن نیز جهت اتصال به سازه‌ ها و صفحات فولادی متصل می‌ شود. انکر بولت‌ ها در صنایع مختلفی مانند پل سازی، ساختمان سازی، نیروگاه‌ های اتمی، سدسازی و غیره کاربرد دارند و چون اهمیت بالایی دارند، استحکام و دوام بالایی نیز دارند و اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده اند. بنابراین با گذشت زمان دچار هیچ گونه خوردگی یا زنگ زدگی نمی‌ شوند.

جای گذاری و اتصال دادن انکر بولت‌ ها در داخل بتن طی دو مرحله آرماتور بندی و سپس پی ریزی انجام می‌ شود، یعنی در هنگام آرماتور بندی برای این انکر بولت ها محلی را در نظر می‌ گیرند و محل اتصال یافتن آن به آرماتور‌ بندی را محکم می‌ کنند. با این حال در برخی مواقع مانند تغییر کاربری ساختمان یا تغییر نقشه انکر بولت‌ ها در مرحله بتن‌ ریزی اجرا می‌ شوند. در چنین موقعیت‌ هایی نیز پس از انجام بتن‌ ریزی هم چنان می‌ توان از روش‌ های مختلفی مانند روش کرگیری بتن، امکان اتصال و کاشت انکرها را به داخل بتن ایجاد کرد. کرگیری در واقع نوعی عملیات جهت ایجاد کردن حفره در داخل بتن‌ ها به شکل استوانه‌ ای می باشد که با استفاده از دریل‌ های الکتریکی و مکانیکی و یا نیمه مکانیکی انجام می‌ شود.

کاربرد انکر بولت صنعتی

کاربرد انکر بولت صنعتی

با توجه به نوع انکر بولت و بر اساس نحوه اتصال یافتن به بتن انکر بولت‌ ها را به دو دسته تقسیم می‌ کنند که هر کدام از آن ها دارای ویژگی‌ های جداگانه‌ ای هستند و در مکان‌ های متفاوتی نیز استفاده می‌ شوند:

  1. انکر بولت مکانیکی

انکر بولت مکانیکی در مکان‌ هایی کاربرد دارد که تنها اتصال دادن مکانیکی بتن یا سنگ به سازه‌ ها کفایت می‌ کند. برخلاف انکر بولت‌ های شیمیایی در انکر بولت مکانیکی هیچ نوع ماده ای وجود ندارد که بتواند فضای خالی میان دیواره حفره و بولت را پر کند، بنابراین ممکن است گاهی بولت‌ ها در بسترها ترک‌ هایی را ایجاد می کنند. این امر موجب می‌ شود که کارایی اتصال کاهش پیدا کند و سازه آسیب ببیند. به همین دلیل از آن ها در سازه‌ های آجری یا سیمانی کم تر استفاده می‌ شود.

  1. انکر بولت شیمیایی

چون این نوع بولت ها مواد شیمیایی دارند، بنابراین استحکام بالایی دارند و می‌ توانند بارهای سنگین را تحمل کنند. در داخل آن ها از مواد شیمیایی با پایه رزین استفاده شده است که اتصالات مقاوم و مستحکمی را ایجاد می‌ کند. در هنگام استفاده کردن از آن ها نیز ابتدا رزین را به داخل حفره تزریق و سپس بولت را جای گذاری می‌ کنند. بنابراین چسبندگی زیادی بین بولت و بتن به وجود می‌ آید و استحکام بالاتر می‌ رود.

رزین تمام فضای خالی بین بولت و سازه بتنی را پر می‌ کند، بنابراین موجب ایجاد مقاومت مضاعف می‌ شود.

سخن پایانی

در این مقاله انکر بولت صنعتی را بررسی کردیم. انکر بولت یکی از بولت صنعتی‌ های پر استفاده و پرکاربرد است که موارد استفاده گسترده‌ ای دارد و به دو صورت انکر بولت مکانیکی و انکر بولت شیمیایی می باشد. هر کدام از این انکر بولت‌ ها نیز ویژگی‌ های خاصی دارند. در سایت عمران تکنیک با انواع بولت صنعتی از جمله انکر بولت بیش تر آشنا شوید.

سایر محصولات: بولت چشمی

فهرست مطالب